Na Slovensku sa pripravuje bezprecedentný zásah do fungovania občianskej spoločnosti. Poslanci SNS pôvodne predložili zákon o „zahraničných agentoch“, ktorý mal obmedziť mimovládne organizácie prijímajúce zahraničnú podporu. Pozmeňovacím návrhom sa z neho však stal ešte nebezpečnejší „zákon o lobingu“.
Čo to v praxi znamená? Každá aktivita občianskych združení – od zbierania podpisov pod petície až po zdieľanie príspevkov na sociálnych sieťach – sa bude považovať za „lobing“. Za administratívne pochybenia hrozia likvidačné pokuty a po tretej „chybe“ môže ministerstvo vnútra organizáciu zrušiť bez súdneho rozhodnutia. Je to presne ten istý scenár, ktorý použili v Rusku a Maďarsku na umlčanie občianskej spoločnosti.
REŠTART – Slovensko 21. storočia tento generálny útok na mimovládny sektor prostredníctvom novelizácie zákona o neziskových organizáciách ODMIETA.
Navrhovaná právna úprava je súčasťou realizácie vládnej politickej stratégie, postavenej na nepodloženom tvrdení, že „na Slovensku vládnu mimovládky“. Jej jediným cieľom je utlmiť a paralyzovať aktivity občianskej spoločnosti, ktorých sa súčasná vládna koalícia evidentne obáva.
Je pokrytecké, keď šéf zboru poradcov predsedu vlády E. Kaliňák a vedúci Úradu vlády J. Gedra v rozhovore s Mimi Šramovou odôvodňujú tento útok proti neziskovým organizáciám presadzovaním transparentnosti.
Je absurdné hovoriť o „vyzliekaní mimovládok do naha“, keď novelou Trestného zákona a rozprášením Špeciálnej prokuratúry bez adekvátnej náhrady 4. vláda R. Fica rezignovala na systematický boj s korupciou. Svedčia o tom aj jej prakticky nulové aktivity v potieraní korupcie v štátnych orgánocha a štátnej správe sprevádzané rozkladom Policajného zboru, ktorý prišiel o množstvo kvalifikovaných a skúsených vyšetrovateľov sofistikovanej hospodárskej kriminality.
Vyjadrenia J. Gedru a E. Kaliňáka proti mimovládnym organizáciám (MVO), že sú „politickými hráčmi“, ktorí zasahujú do štátnej politiky na úkor verejného záujmu, a že pripravované kontrolné opatrenia vysoko nad rámec súčasnej právnej úpravy sú obranou národných záujmov, predstavujú priamy útok na ústavou garantovanú pluralitu názorov a slobodu združovania – základné piliere demokracie. Smerujú k podrývaniu participácie slovenskej občianskej spoločnosti na tvorbe a pripomienkovaní zásadných politických rozhodnutí a najmä na kontrole transparentnosti fungovania verejnej správy.
Šikanózne kroky na zvýšenie „transparentnosti“ MVO sú jednoznačne zamerané na oslabenie kontroly verejnosti nad štátnou mocou. Vláda dáva jasne najavo, že jej prekáža, že MVO systematicky upozorňujú na korupciu, netransparentné rozhodovanie a zneužívanie moci. Útoky na ich nezávislosť nevyhnutne povedú k oslabeniu ich schopnosti pôsobiť ako „strážny pes demokracie“.
Navrhovaná regulácia lobingu MVO je jednostranná a diskriminačná. Ak je skutočným cieľom zmeny zákona regulovať vplyv záujmových skupín na politiku, je nevyhnutné zahrnúť do úpravy aj lobing zo strany veľkých korporácií, bánk, cirkví a ďalších sektorov. Súčasný návrh, ktorý sa zameriava výlučne na MVO, vytvára dojem, že práve ony sú hlavným problémom, čo nie je podložené žiadnymi konkrétnymi dôkazmi.
Povinnosť MVO podávať detailné správy o svojich financiách a pejoratívne označovanie organizácií financovaných zo zahraničia sú kroky, ktoré nebezpečne pripomínajú represívne praktiky Maďarska alebo Ruska.
Vyjadrenia J. Gedru a E. Kaliňáka voči mimovládnym organizáciám sú zarážajúce nielen svojou diskriminačnou podstatou, ale najmä tým, že idú otvorene proti hodnotám, na ktorých je postavená Ústava SR ako hlavný výdobytok Novembra.
Ak má Slovensko zostať demokratickým štátom, je potrebné podporovať pluralitu a slobodu združovania, nie vytvárať prostredie strachu a nedôvery. Úloha štátu by nemala spočívať v obmedzovaní občianskej spoločnosti, ale v jej ochrane, podpore a konštruktívnom dialógu s ňou.

Občianske združenie REŠTART – Slovensko 21.storočia