
Boris Zala
Podpredseda
Boris Zala sa narodil 9. decembra 1954. Po absolvovaní štúdia filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského sa stal kľúčovou postavou slovenského demokratického hnutia a sociálnodemokratickej politiky.
Od roku 1988 patril medzi aktívnych organizátorov protitotalitných aktivít a stal sa jedným zo zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu. Úzko spolupracoval s Alexandrom Dubčekom, ktorého priviedol do radov sociálnej demokracie a neskôr po tragickej smrti Dubčeka sa stal nositeľom jeho humanistického odkazu. Je iniciátorom a autorom zákona o zásluhách Alexandra Dubčeka o demokraciu, o slobodu slovenského národa a o ľudské práva.
V rokoch 1990-1992 bol predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska a následne pôsobil v rôznych významných politických funkciách. Bol poslancom Národnej rady SR, predsedom zahraničného výboru a v rokoch 2009-2019 poslancom Európskeho parlamentu, kde aktívne obhajoval slovenské záujmy hlavne proti útokom maďarských nacionalistov.
V akademickej sfére pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Komenského a neskôr viedol Katedru politológie a európskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Je autorom ôsmich monografií z oblasti filozofie, politológie a dejín a desiatok filozofických a politických štúdií.
Za svoju dlhoročnú prácu získal niekoľko významných ocenení, vrátane Pamätnej plakety mesta Martin, Ceny Slovenského literárneho fondu a titulu Posol sociálnej demokracie.
V súčasnosti je aktívnym členom viacerých odborných spoločností a občianskych iniciatív, vrátane Slovenského protifašistického hnutia a medzinárodných organizácií zameraných na rozvoj demokracie a medzinárodnej spolupráce.
Ako sociálny demokrat sa zapojil do veľkého programu humanizácie slovenskej spoločnosti v hnutí REŠTART – Slovensko 21.storočia.