Každé stretnutie politických strán, vládnych aj opozičných v Prezidentskom paláci vítame. Slovensko potrebuje hľadať styčné body a spoločný národno-štátny záujem. Preto sme so sympatiami sledovali posledné rokovania predovšetkým o našej zahraničnej politike.
Bez okolkov však musíme povedať, že výsledok rokovania bol pre nás hlbokým sklamaním. Vládne strany nič nezmenili na svojej nezmyselnej a demagogickej politike „na všetky štyri svetové strany“: na politike, ktorá Slovensko posúva len do izolácie a vyraďuje nás z formovania dnešnej aj budúcej tváre EÚ.
Postoj opozičných strán v nás vyvolal rovnakú nespokojnosť, dokonca pohoršenie. Nielenže nevyjadrili jasnú odlišnosť svojho postoja od politiky vládnych strán, ale v prípade nášho vzťahu k Ukrajine a zastaveniu ruskej agresie proti tejto krajine prijali v podstate kapitulačné stanovisko.
Vyslať mierové sily na Ukrajinu je nielen morálnou povinnosťou Slovenska, ale aj naším najhlbším národným záujmom. Ukrajina je náš bezprostredný sused. Zastaviť vojnu a pomôcť udržať mier na celom jej území tak, aby sa vojna k našej hranici nemohla priblížiť, je samozrejmou úlohou našich ozbrojených síl. Vyslať našich vojakov do Afganistanu a Iraku, aby sme zastavili síce nebezpečný, ale vzdialený islamský terorizmus, pokladali naše vlády za samozrejmosť. Avšak na taký národno-štátny záujem, ako byť súčasťou mierových síl u nášho suseda, rezignovala nielen vláda, ale aj naša opozícia.
Strata odvahy a rezignácia na presviedčanie našej verejnosti o správnosti byť súčasťou mierových síl na Ukrajine je pre nás veľkým sklamaním.
Rovnako je pre nás neprijateľné stanovisko, že keď Slovenská republika nechce byť súčasťou riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine, je správne, že sa nezúčastňuje ani rokovaní európskych krajín o mieri na Ukrajine. Mier a vojna na Ukrajine sa nás bytostne dotýkajú a musí nám záležať na tom, aký mier sa dohodne. Odmietame kapitulantský mier.
Navyše, nebyť tam, kde sa tvorí nový projekt Európy, nový koncept obrany a bezpečnosti, je ďalšou ranou pre slovenské národné záujmy. Stretnutie predsedov vlád európskych krajín nie je o Rusku, je o „európskej suverenite“, ako ju už dlhodobo presadzuje francúzsky prezident Macron: tvorba nových inštitúcií, finančných zdrojov, industriálnej politiky, infraštruktúry, jadrového dáždnika – to všetko je najbytostnejším záujmom Slovenska. Nebyť prítomný na tvorbe novej Európy je dokonalou ukážkou protinárodnej politiky tejto vlády.
V oboch týchto otázkach zlyhala aj opozícia. Plne súhlasíme s postojom iniciatívy Mier Ukrajine. Slovensko je Európa. Protesty v našich mestách jasne ukazujú, že premýšľajúci Slováci, ktorí si hlboko uvedomujú naše národné záujmy, nemienia kapitulovať ani obchodovať s osudom Slovenska.
Za občianske združenie REŠTART – Slovensko 21.storočia:
Daniel Rabina, predseda OZ REŠTART 21
Boris Zala, bývalý europoslanec a podpredseda OZ REŠTART 21
Peter Weiss, bývalý diplomat a podpredseda OZ REŠTART 21
Jana Plichtová, sociálna psychologička a členka OZ REŠTART 21
Anton Marcinčin, ekonóm a člen OZ REŠTART 21
Peter Takáč, filozof a člen OZ REŠTART 21