
REŠTART ´89
⇨ 𝑂𝑡𝑣𝑜𝑟𝑖𝑙 𝑁𝑜𝑣𝑒𝑚𝑏𝑒𝑟 ´89 𝑝𝑟𝑖𝑒𝑠𝑡𝑜𝑟 𝑙𝑒𝑛 𝑝𝑟𝑒 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑜 𝑠𝑚𝑒𝑟𝑜𝑣𝑎𝑛𝑖𝑒, 𝑎𝑙𝑒𝑏𝑜 𝑠𝑚𝑒 𝑚𝑎𝑙𝑖 𝑚𝑜𝑧̌𝑛𝑜𝑠𝑡̌ 𝑖́𝑠𝑡̌ 𝑎𝑗 𝑖𝑛𝑜𝑢 𝑐𝑒𝑠𝑡𝑜𝑢?
⇨ 𝑁𝑒𝑝𝑟𝑖𝑣𝑙𝑎𝑠𝑡𝑛𝑖𝑙𝑎 𝑠𝑖 𝑜𝑑𝑘𝑎𝑧 𝑁𝑜𝑣𝑒𝑚𝑏𝑟𝑎 𝑖𝑏𝑎 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑎 𝑐̌𝑎𝑠𝑡̌ 𝑠𝑝𝑜𝑙𝑜𝑐̌𝑛𝑜𝑠𝑡𝑖?
⇨ 𝑁𝑒𝑣𝑛𝑢𝑐𝑢𝑗𝑒 𝑠𝑎 𝑛𝑎́𝑚 𝑜𝑏𝑟𝑎𝑧, 𝑧̌𝑒 𝑗𝑒𝑑𝑖𝑛𝑦́𝑚 𝑠𝑝𝑟𝑎́𝑣𝑛𝑦𝑚 𝑣𝑦𝑘𝑟𝑜𝑐̌𝑒𝑛𝑖́𝑚 𝑝𝑜 𝑝𝑎́𝑑𝑒 𝑟𝑢𝑠𝑘𝑒́ℎ𝑜 𝑘𝑜𝑚𝑢𝑛𝑖𝑧𝑚𝑢 𝑏𝑜𝑙𝑎 𝑐𝑒𝑠𝑡𝑎 𝑘 ℎ𝑟𝑢𝑏𝑒́𝑚𝑢 𝑘𝑎𝑝𝑖𝑡𝑎𝑙𝑖𝑧𝑚𝑢?
⇨ 𝐾𝑑𝑒 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎𝑙𝑖 ℎ𝑜𝑑𝑛𝑜𝑡𝑦 ℎ𝑢𝑚𝑎𝑛𝑖𝑧𝑚𝑢, 𝑠𝑝𝑟𝑎𝑣𝑜𝑑𝑙𝑖𝑣𝑜𝑠𝑡𝑖 𝑎 𝑠𝑜𝑙𝑖𝑑𝑎𝑟𝑖𝑡𝑦?
𝗛𝗢𝗦𝗧𝗜𝗔: Boris Zala, Peter Weiss, Monika Uhlerová a Daniel Rabina
𝗠𝗢𝗗𝗘𝗥𝗨𝗝𝗘: Michal Havran
𝗠𝗜𝗘𝗦𝗧𝗢: Kácečko (OD PRIOR), Kamenné nám. 1/a, Bratislava
Podujatie je organizované v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike.
Nežná revolúcia v roku 1989 predstavovala významný medzník v dejinách Slovenska. Interpretácia tejto udalosti dodnes ovplyvňuje politický diskurz a smerovanie krajiny.
Vývoj po Novembri ´89 bol nielen cestou ku demokracií, ale aj premenou celého nášho spôsobu života. Privatizácia bola radikálnou a bolestnou zmenou vlastníckych a majetkových pomerov v celej spoločnosti. Hodnoty konkurencie, boja, súťaživosti, úspechu a bohatstva sa stali súčasťou nášho života. Ale skutočne sme ich chceli a chceme v podobe do ktorej napokon vyústili: v podobe nevraživosti, osočovania, nenávisti, zloby, pomsty a závisti?
V Novembri ´89 vznikali aj nové humanistické ideály, ktoré nadväzovali na túžbu po sociálnej spravodlivosti. Tieto ideály boli späté najmä s novo sa formujúcimi ľavicovými hnutiami.
V Komunistickej strane prebiehal mohutný proces transformácie na demokratickú ľavicu. Súbežne sa formovalo autentické sociálnodemokratické hnutie v podobe Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Vo vnútri VPN prebiehal prudký názorový kvas, ktorý napokon viedol k jej rozpadu…
Analýza historických dokumentov a výskumov verejnej mienky z obdobia Nežnej revolúcie ukazuje, že prevažujúce nálady a požiadavky občanov neboli „prokapitalistické“. Ľudia nestáli na námestiach s transparentmi „Chceme kapitalizmus“, „Všetko sprivatizovať“, „Rozpustiť odbory“. Naopak, mnohí volali po „socializme s ľudskou tvárou“ a „tretej ceste“ kombinujúcej sociálnu spravodlivosť so slobodným podnikaním. Táto skutočnosť bola v nasledujúcich rokoch zámerne opomínaná alebo dezinterpretovaná v prospech pravicovej interpretácie revolučných udalostí.
Naša diskusia sa zamerala aj na kritickú reflexiu dominancie pravicového liberalizmu a konzervativizmu vo verejnom diskurze a médiách, ktorá pretrvávala od 90. rokov. Táto ideologická hegemónia značne ovplyvnila vnímanie politiky v spoločnosti a prispela k marginalizácii alternatívnych pohľadov na ekonomický a sociálny rozvoj krajiny.
Ale nehovorili sme iba o minulosti. Naša iniciatíva REŠTART – Slovensko 21.storočia je výzvou načrtnúť obraz úspešného Slovenska nielen pre súčasnosť, ale aj budúcnosť. Slovenska, ktoré bude na špici humanizmu, sociálnej spravodlivosti, slobody pre každého či už v podobe voľby svojej životnej cesty, tej verejnej aj súkromnej; Slovensko, ktoré nebude iba napodobňovať a imitovať iných, ale samo bude spolutvorcom kultúrnej, sociálnej aj technologickej avantgardy. Reštart ´89 znamená, že budeme skúmať, ako môžu byť pôvodné ideály Novembra – pluralita, univerzálnosť a dialóg – aplikované na riešenie aktuálnych problémov a formovanie budúcnosti Slovenska v 21. storočí.
Dávame si náročný cieľ, a spustili sme ho danou diskusiou v KáCečku. Cieľom diskusie nebolo iba kriticky zhodnotiť uplynulých 35 rokov, ale aj načrtnúť víziu pre budúcnosť Slovenska v európskom a globálnom kontexte. Hľadali sme odpovede na otázku, aké politické ideály sa môžu a musia stať relevantnou silou v zápase o spravodlivejšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť Slovenska. Akými myšlienkami a silami môžeme zastaviť a poraziť barbarizmus, ktorý sa neúnavne a agresívne pokúša rozmliaždiť hodnoty humanizmu a ovládnuť naše životy…
Prišlo približne 250 divákov. Tento veľký záujem nám dal jasný signál, že naša snaha má význam.
Pre tých, ktorí ste nemohli prísť – ponúkame záznam.