Občianske združenie REŠTART – Slovensko 21.storočia (ďalej ako REŠTART21) sa hlási k humanistickým ideálom ľudskosti a podpore dialógu. Preto podporujeme občiansku angažovanosť i protesty. Činy strán SMER a HLAS sa však zásadne nezlučujú s princípmi sociálnej demokracie, ktoré si dali do názvu svojich strán!
Politiky vládnej koalície smerujú k pošliapavaniu základných demokratických práv, odborárskych práv a sociálneho dialógu, to všetko v prospech oligarchov a korporácií.
REŠTART21 vyzýva dve strany vládnej koalície, aby prestali znevažovať a používať pojem sociálna demokracia v svojom názve, pretože ich politika nie je založená na hodnotách solidarity, spravodlivosti a sociálnej ochrany, ktoré musia byť piliermi demokratickej spoločnosti.
My v REŠTART21 podporuje legitímne a mierové formy protestov ako súčasť vyjadrenia vôle občanov v demokratickom systéme a vyzývame vládu, aby ich neoznačovala za „rozvracanie štátu“.
Súčasná vládna koalícia sa často zastrešuje pojmom „sociálna demokracia“, avšak jej konanie s hodnotami sociálnej demokracie nijako nekorešponduje. Vládne opatrenia sa jasne odkláňajú od princípov solidarity, ochrany práv pracujúcich a pomoci sociálne znevýhodneným.
- Práca namiesto dávok. Politika, ktorá presadzuje prístup „práca namiesto dávok“, je v rozpore so sociálnou demokraciou. Ide o popretie potreby solidarity a podpory v situáciách, kde jednotlivci nemajú možnosť zapojenia na trh práce. Tento model si skôr požičiava ideologické prístupy pravicových a krajne pravicových zoskupení.
- Rušenie „neoprávnených“ PN. Navrhované rušenie rozhodnutí ošetrujúcich lekárov výrazne zasahuje do dôstojnosti a zdravia pracujúcich. Opatrenie bojuje s neexistujúcim problémom a tak vystavuje ľudí riziku nespravodlivého trestu bez reálnej možnosti odvolania sa.
- Konsolidácia. Postupy konsolidácie verejných financií založené na jednostranných opatreniach v oblasti daní nezodpovedajú hodnote sociálnej spravodlivosti a neúmerne prenášajú bremeno konsolidácie na nízko- a stredno-príjmové skupiny. Vláda sa vyhýba dôležitým reformám, ktoré deklarovala vo svojom programovom vyhlásení. To ukazuje absenciu záujmu o podporu najzraniteľnejších vrstiev spoločnosti.
- Sociálny dialóg: koalícia používa sociálny dialóg ako zásterku, keďže sociálny dialóg je z ich strany len formalistický a zároveň je potrebné pripomenúť, že zástupcovia koalície nazývajú sociálnych partnerov prívlastkami ako „kváziodborníci“, alebo ich prirovnávajú k teroristom.
Z týchto dôvodov dôrazne vyzývame dve z troch vládnych strán, aby sa prestali označovať ako sociálno-demokratické.
Občianske združenie REŠTART21 rovnako odmieta označovanie ústavou garantovaných protestných foriem za „rozvracanie štátu“. Takéto tvrdenia sú nielen nepravdivé, ale aj pokrytecké, lebo aj legitímnosť našej demokratickej spoločnosti vznikla z protestov, blokád a okupačných štrajkov v roku 1989. Demokratická moc nesmie stigmatizovať mierové formy odporu, najmä, ak sa predstavitelia vládnej moci v minulosti na takýchto formách protestov politicky priživovali, prípadne sa ich sami zúčastňovali.
Za občianske združenie REŠTART – Slovensko 21.storočia:
Ján Košč, ekonomický analytik
Anton Marcinčin, ekonóm
Daniel Rabina, predseda OZ REŠTART 21
Boris Zala, bývalý europoslanec a podpredseda OZ REŠTART 21
Peter Weiss, bývalý diplomat a podpredseda OZ REŠTART 21
Michael Augustín, politológ a vysokoškolský pedagóg
Martin Čech, odborár
Daniela Vašková Kasáková, odborníčka na životné prostredie
Peter Takáč, filozof
Jana Plichtová, psychologička