Od detstva som pociťoval silný zmysel pre spravodlivosť, najmä voči slabším a zraniteľným. Tento inštinkt ma priviedol k ľavicovému a výrazne humanistickému zmýšľaniu. Vyrastal som na periodikách alterglobalistickej ľavice, ktoré mi ponúkali pohľad na svet alternatívny voči vtedy bežnému postkomunistickému diskurzu transformácie. Táto perspektíva mi ukázala, že spoločnosť má šancu brániť sa pred mocenským zneužitím a ekonomickým nátlakom, ak si osvojí demokratické a solidárne princípy.
Keď som sa rozhodol pre štúdium politológie, viedla ma túžba pochopiť mechanizmy moci a správy vecí verejných. Fascinovala ma otázka, ako môže spoločnosť posilniť svoju obranyschopnosť voči totalitným tendenciám a ekonomickým nespravodlivostiam. Ideály Novembra 1989 pre mňa nepredstavovali len odkaz elitárskeho triumfu, ale predovšetkým revolúciu zdola – prejav občianskej solidarity a túžby po slobode a dôstojnosti. Práca historika Jamesa Krapfla, ktorá tieto ideály rozoberá, bola pre mňa zjavením a potvrdila, že skutočné zmeny vychádzajú z aktívneho zapojenia ľudí do verejného života.
Sledoval som dlhé roky intelektuálne debaty o ľavici a v ľavici v západnej Európe a zarážalo ma, aké málo z týchto myšlienok preniká do slovenského prostredia. Chýbal tu priestor, kde by sa diskutovalo o pokrokových politikách, ktoré môžu odpovedať na výzvy súčasnosti. Práve v tomto vnímam unikátnu úlohu REŠTARTu. Vidím ho ako platformu, ktorá podporí poctivú programovú diskusiu a prinesie realistické odporúčania pre moderné, spravodlivé a sebavedomé Slovensko.
Jednou z kľúčových výziev, ktorým čelíme, je zelená transformácia. Túto nevyhnutnú zmenu treba uskutočniť spôsobom, ktorý nezvýši nerovnosti a nezasiahne najzraniteľnejších. REŠTART pre mňa predstavuje priestor na diskusiu o tom, ako využiť lokálne zdroje rastu, bojovať proti nespravodlivosti a vybudovať systém, ktorý bude spravodlivý pre všetkých.
Som presvedčený, že ľavica má šancu prestať byť v defenzíve a namiesto ospravedlňovania vlastnej existencie formulovať atraktívnu víziu budúcnosti. Víziu budúcnosti, ktorá bude postavená na rešpekte k jednotlivcovi a jeho slobode, no zároveň bude priať kolektívnym formám organizácie. REŠTART vnímam ako iniciatívu, ktorá nielenže spája ľudí podobného zmýšľania, ale kladie si za cieľ sformulovať demokratické a solidárne politiky, ktoré odpovedia na potreby dneška. Je to cesta, ako priniesť nový elán do verejnej debaty a posilniť občiansku odvahu tvárou v tvár zložitým časom.
Autor: Ivan Lesay