Občianske združenie REŠTART – Slovensko 21. storočia (ďalej REŠTART 21) dôrazne protestuje proti systematickému rozvratu Fondu na podporu umenia (FPU).
Ten v súčasnosti čelí bezprecedentnej kríze. Ako organizácia, ktorá sa hlási k hodnotám humanizmu a podpore kultúrneho dedičstva, považujeme za škandalózne, že najvyšší orgán Fondu dlhodobo sabotuje svoje základné povinnosti.
Rada FPU ako najvyšší orgán fondu má kľúčové kompetencie v oblasti riadenia a smerovania podpory umenia na Slovensku. Jej súčasná paralýza vyvrcholila na zasadnutí 4. decembra 2024, keď sa z trinástich členov Rady dostavili len štyria.
Táto koordinovaná a opakovaná neúčasť členov znemožňuje plnenie elementárnych funkcií – od schvaľovania vnútorných predpisov až po kľúčové rozhodnutia o podpore kultúrnych projektov. Tento stav zároveň cynicky ohrozuje využitie štátnych prostriedkov vyčlenených na podporu kultúry v roku 2025 vo výške 30 miliónov EUR, čím priamo zasahuje do fungovania kultúrnych inštitúcií po celom Slovensku.
Za absurdné považujeme vyjadrenia podpredsedu Rady FPU Matúša Oľhu, ktorý sa štylizuje do role obete „šikany“ a „politického aktivizmu“. Jeho tvrdenia o potrebe „spravodlivého rozdelenia verejných zdrojov s ohľadom na celoštátne a regionálne potreby“ vyvracajú nesporné fakty. Analýza bývalého riaditeľa Inštitútu kultúrnej politiky Marcela Časa dokazuje, že FPU v rokoch 2016-2022 fungoval na princípe regionálnej rovnosti – vo všetkých krajoch bola zachovaná veľmi podobná, 56-64 percentná úspešnosť projektov a všetky kraje dostávali dotácie v rozsahu 29-38 percent zo žiadanej sumy. Z celkovej alokácie 138 miliónov eur pritom až 80 miliónov smerovalo do regiónov mimo Bratislavského kraja. A hoci Bratislavský kraj predložil 14-tisíc z celkových 39-tisíc žiadostí, čo zodpovedá jeho postaveniu kultúrneho centra, nebol nijako zvýhodňovaný v miere podpory. Nielen Oľhove tvrdenia, ale aj dlhodobo proklamovanú rétoriku vedenia rezortu kultúry o „protežovanej Bratislave“ a „zanedbávaných regiónoch“ tak možno označiť za účelové zavádzanie verejnosti.
REŠTART 21 hodnotí súčasnú situáciu ako flagrantný útok na princípy demokratickej spoločnosti a kultúrnej plurality. Paralýza FPU nie je len technickým zlyhaním, ale zámernou deštrukciou rozvoja slovenskej kultúry a vzdelanosti, evidentne motivovanou pomstou a závisťou.
Žiadame všetkých zodpovedných aktérov, aby okamžite ukončili politické zasahovanie do kultúry a obnovili verejnoprávne funkcie fondu. Oceňujeme, že časť poslancov strany HLAS – sociálna demokracia verejne kritizuje „nefunkčnosť fondu“, no veríme, že v ich prípade príde aj ku konkrétnym činom. Zastavenie systematickej a barbarskej deštrukcie slovenskej kultúry si žiada jednoznačné politické riešenie – zmenu vedenia rezortu kultúry.
Túto zodpovednosť nemôžu členovia vlády a poslanci vládnej koalície prenášať na nikoho iného – je výlučne v ich rukách.
Nečinnosť a vyčkávanie v tejto situácii nie je riešením – ako jasne ukázali zamestnanci SNG – Slovenská národná galéria, ktorí sa 5.decembra počas vernisáže výstavy Plody sváru odvážne postavili proti devastácii svojej inštitúcie symbolickým otočením sa chrbtom k dočasne poverenému riaditeľovi.
Ak samotní politici vládnej koalície nezastavia tento rozvrat kultúrnych inštitúcií, bude absolútne správne a pochopiteľné, ak sa k nim podobným gestom otočí chrbtom celá slovenská kultúrna obec.
Za občianske združenie REŠTART – Slovensko 21.storočia:
Daniel Rabina
Boris Zala
Peter Weiss
Daniela Vašková Kasáková
Juraj Marušiak
Stanislav Mičev
Michael Augustín
Vlasta Papcúnová
Richard Modrák
Ján Košč